تنگ تکاب

تنگ تکاب  معبر کوهستانی جاده قدیمی بین النهرین  به استخر و جاده دوره اسلامی خوزستان به فارس بوده است. طول تنگه در حدود ۵ کیلومتر است و رودخانه مارون از میان آن جریان دارد. تنگ تکاب دارای دو مدخل است. مدخل شرقی آن را سد مارون اشغال کرده است و عملا تنگه را مسدود کرده است.

در سمت شمال تنگه ارتفاعات کوه بدیل قرار دارد و در سمت جنوب آن ارتفاعات خائیز گسترده شده است. این تنگه از نظر تاریخی بسیار پراهمیت است. نبرد سپاه ایران به فرماندهی آریوبرزن و سپاه اسکندر مقدونی در این تنگه اتفاق افتاده است.

اين منطقه را آريوبرزن با ۲۵ هزار سپاهي اشغال كرد. به دستور وی در اين تنگ ديواري ساخته شد. وقتي كه مقدوني ها پيش آمده به جايي رسيدند كه موافق مقصود آریو بود، پارسي ها سنگ هاي بزرگ از بالاي كوه به زير غلطانيدند.

این حمله باعث شکست اسکندر و عقب نشینی نیروهای وی شد. پس از این شکست اسکندر سپاهیان آریو را محاصره کرد و وی در نبردی دیگر در این منطقه کشته شد. آثار يك دخمه و مقبره هخامنشی در روستای حسين آباد كوپن وجود دارد كه احتمالاً آرامگاه آريو برزن است.

از دیگر آثار تاریخی این منطقه بقایای تاریخی ارجان در اطراف روستای تنگ تکاب و حاشیه رودخانه مارون قرار است. به فاصله کمی از مدخل تنگ دو کتیبه تاریخی به خط نستعلیق ساده بر روی سنگ نقر شده است.

همچنین قلعه ارجان  بر بالای کوهی سنگلاخی در مرتفع ترین قسمت کوه ومتکی به تخته سنگ بزرگ ساخته شده است. روستای تنگ تکاب در داخل این تنگ واقع شده است.

روستای تنگ تكاب از توابع بخش مركزی شهرستان بهبهان، با مختصات جغرافیایی۵۰ درجه و ۲۱ دقیقة طول شرقی و۳۰ درجه و ۴۱ دقیقة عرض شمالی، در ۲۲ كیلومتری شمال شرقی شهر بهبهان قرار دارد.

این روستا از جنوب شرقی به كوه تنگ تنكاب و از شمال به روستای گیوه چرمی محدود می‌شود. رودخـانه مارون از یك كیلومتری غرب روستا عـبور مـی‌كند.

روستای تنگ تکاب از سطح دریا ۷۰۰ مترارتفاع دارد و آب و هوای آن در تابستان گرم و خشك و در سایر فصول معتدل است. دسترسی به این تنگ از طریق جاده کارخانه سیمان بهبهان و پس از آن جاده سد مارون و روستای تنگ تکاب امکانپذیر است. تنگ تکاب در فاصله ۱۱ کیلومتری شرق بهبهان واقع است.

 

تاپ توریسم ، وب سایت گردشگری ایران

❣ این خبرها را از دست ندهید👇👇

ویدئو / حقایقی درباره شوش باستان

پل بند سیاه منصور دزفول یادگار دوره ساسانی

حمام تاریخی شاه رکن الدین دزفول

بقعه تاریخی امام زاده رودبند دزفول

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای الیت سفر محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.